קווים לדמותו של מאבטח אישים גיבויי

תחום אבטחת האישים הוא תחום מקצועי מורכב ואינטנסיבי , שהחשאיות שבו מקנה הילה ייחודית

לאנשים שעוסקים בו ביום יום – המאבטחים.

אינספור סדרות וסרטים בהוליווד כיסו את תחום אבטחת האישים והפכו את תפקיד המאבטח לזוהר וחשוב מאין כמוהו, אך מתחת לכל אלו מתמודד המאבטח עם אתגרים לא פשוטים ולא מעטים וכדי להצליח בתחום הזה ישנם מרכיבי אישיות שכל מאבטח חייב להתאפיין בהם.

המרכיבים האלו הם מקצועיות , דיסקרטיות ונחישות ולכל אחד מהם תרומה מהותית לעבודתו של מאבטח האישים.

המקצועיות היא אבן יסוד בעבודתו היומיומית של מאבטח האישים , בדרך כלל למאבטח האישים יהיה עבר צבאי ביחידה מובחרת, בה הוא עבר שלל הכשרות של לוחמה, נשק וטקטיקה.

בנוסף אליהן, הוא יוכשר בתחומים נוספים תוך התאמת האוריינטציה ההתקפית איתה הוא הגיע מהצבא לאוריינטציה הגנתית אליה הוא נדרש כעת.

מדובר בשינוי של 180 מעלות שבו המאבטח שרגיל היה להיות המתקיף הופך למותקף וצריך להסתכל בעיניים "הגנתיות" על כל אלמנט בעבודה שלו.

סיכול האיום מראש  זו העבודה המקצועית החשובה ביותר ולכן יש חשיבות לניתוח הסיכונים האפשריים מראש. 

המאבטח חייב לזהות את האיום והסכנה מבעוד מועד ולא לקחת את המאובטח למקום לא בטוח. אם יש לו ספק של חצי אחוז, הוא חייב להמליץ ולהתריע בפניו שיש סיכונים , וגם כשהלקוח מתעקש, הוא צריך להיערך בהתאם ולמצוא את הפיתרון בדוגמת תגבור כוחות או בהגעה ליעד בצורה שונה.

המאבטח גם נדרש לשמור על כושר גופני גבוה וערנות גבוהה לכל המתרחש , שכן הם מדדים ליכולת ומהירות התגובה שלו בכל אירוע ובכל תרחיש. הוא נדרש להשקיע זמן לא מבוטל באימוני קרב מגע, אימונים אירוביים ואנאירוביים.

למרות שמאבטחים מבצעים אימוני ירי רבים ושומרים על כשירות גבוהה בתפעול כלי נשק מגוונים, המטרה הראשית של המאבטח כפי שכבר אמרנו היא לזהות את האיום מבעוד מועד ולסכל אותו ללא שימוש בכלי נשק , ישנו פתגם שמתמצת את כל ההוויה הזו : ברגע שהוצאת כדור, נכשלת.

המרכיב השני הוא דיסקרטיות.

מאבטח האישים מלווה את המאובטח שלו 24/7 לכל מקום(פגישות, נסיעות, בתי מלון, דירקטוריון)  וכתוצאה מכך הוא נחשף לסודות אישיים, סודות עסקיים, מאבקים עסקיים ועוד מידע שבעיני המאובטח הוא קודש הקודשים ואין לחשוף אותו בשום צורה שהיא.

המאבטח והלקוח אינם חברים וחייב להישמר הדיסטנס ביניהם כדי שלא ייפגע שיקול הדעת המקצועי של המאבטח , ומצד שני לאפשר ללקוח להמשיך בשגרה שלו, ולנטוע בו מספיק ביטחון כך שהוא יוכל לדבר לידו בלי לשקול מילים.

הקוד האתי שמנחה את כל המאבטחים הוא: מה ששמענו וראינו – אנחנו לוקחים איתנו לעד.

המרכיב האחרון שבא לידי ביטוי ברגע האמת בעבודתו של מאבטח האישים הוא נחישות.

אם המאבטח לא יהיה נחוש וידע לסכל את האיום עד סופו המוחלט , כל המקצועיות והדיסקרטיות לא שווים דבר.

בתחום אבטחת האישים אין חצי עבודה , וברגע שהמאבטח נכנס לאקט לחימתי מסוג כלשהו , הוא חייב להגן בכל מחיר על המאובטח שלו ולמלט אותו בצורה בטוחה ונחושה.

בכל משך האקט הוא חייב לשמר את תחושת הביטחון אצל המאובטח תוך שמירה על קור רוח וניטרול האיום , בכדי שגם בהמשך הלקוח יסמוך עליו וימשיך לעבוד איתו.

לסיכום, מקצועיות , דיסקרטיות ונחישות הם היסודות שעליהם נשען מאבטח האישים בעבודתו

היום יומית והמאתגרת.